- Home
- Onderzoeken
- Verbeterde monitoring van de ziektelast als gevolg van middelengebruik (SUBOD)
Verbeterde monitoring van de ziektelast als gevolg van middelengebruik (SUBOD)
Tabak- en alcoholgebruik behoren tot de belangrijkste gedragsgebonden risicofactoren voor slechte gezondheid en vroegtijdige sterfte. Eerder heeft het door Belspo gefinancierde SOCOST-project de maatschappelijke kosten van legale en illegale drugs in België beoordeeld en de noodzaak vastgesteld voor een meer duurzame, op maat gemaakte en geïntegreerde monitoring van de maatschappelijke impact die aan middelengebruik wordt toegeschreven. De Belgische nationale ziektelaststudie, gecoördineerd door Sciensano, biedt een platform om dit te bereiken. Het doel van het SUBOD-project is om de ziektelast die toe te schrijven is aan tabaks- en alcoholgebruik te integreren in de Belgische nationale ziektelaststudie.
Sciensano (dienst gezondheidsinformatie); Universiteit Gent (vakgroep volksgezondheid en eerstelijnszorg)
- Prof. Dr. Brecht Devleesschauwer
-
-
Brecht.Devleesschauwer@sciensano.be
-
Ga naar website
Online artikels
Doelstelling
Het doel van het SUBOD-project is om de nodige methodologische ontwikkelingen uit te voeren om de ziektelast die toe te schrijven is aan tabaks- en alcoholgebruik te integreren in de Belgische nationale ziektelaststudie en een verbeterde en routinematige monitoring van deze impact te initiëren. De globale economische kosten van tabaks- en alcoholgebruik worden gekwantificeerd met behulp van causaliteitsmodellen, toegepast op de HISLink-dataset, waarbij de gegevens van de Belgische Gezondheidsenquête worden gekoppeld aan de gezondheidszorggegevens van het Intermutualistisch Agentschap. De ziektespecifieke last van tabaks- en alcoholgebruik wordt gekwantificeerd met behulp van het kader van de vergelijkende risicobeoordeling, dat de last van risicofactoren definieert als de som van de toegeschreven lasten van de verschillende causaal gerelateerde ziekten. Voor elk risico-uitkomstpaar wordt de toegeschreven last verkregen door de algehele last van de gezondheidsuitkomst (bijvoorbeeld in termen van Disability-Adjusted Life Years of economische kosten) te vermenigvuldigen met de population attributable fraction (PAF), dat wordt verkregen door gegevens over blootstelling (consumptie) te integreren met de relatieve risico’s die consumptie associëren met ziekte-incidentie of sterfte.
Onderzoekspopulatie
Algemene belgische bevolking
Voornaamste resultaten
Een samenvatting van de resultaten lees je hier.
Alle resultaten vind je in het eindrapport.
Output
S, Nayani.,P, Vynckier., M, Schmidt., N, Verhaeghe., B, Devleesschauwer (2025). Improved monitoring of the disease burden attributable to substance use. Final Report. Belgian Science Policy Office.