Skip to main content

Karakteristieken en noden van ouders van personen die middelen misbruiken. Exploratieve studie naar verandering en tevredenheid bij deelnemers van oudergroepen die werken volgens de principes van het GROOD-werkboek.

De GROOD-map is een leidraad voor begeleiders van oudergroepen binnen de drughulp. Het is geen ‘standaardpakket’ of methodiek in de strikte zin van het woord; de map beschrijft 10 verschillende thema’s (gespreksonderwerpen), die elk via verschillende werkvormen en methodieken uitgediept kunnen worden (De Bock, 2004): (1) Invloed en communicatie; (2) Middelengebruik en gezin; (3) Motivatie tot gedragsverandering; (4) Adolescentie-ontwikkeling en verantwoordelijkheid geven; (5) Omgaan met schuldgevoelens en sociale kijkwijzen; (6) Zelfzorg en ondersteuningsbronnen; (7) Werking van de alcohol-en drughulpverlening; (8) Juridische vragen; (9) Psychiatrische stoornissen; (10) Omgaan met verlies en overlijden. Afhankelijk van de verwachtingen, vragen en noden van de ouders die aan een welbepaalde oudergroep deelnemen, kan de begeleider thema’s selecteren, en indien gewenst, andere gespreksonderwerpen toevoegen.

Naast een beschrijving van deze gespreksonderwerpen en werkvormen wordt in de GROOD-werkmap ook aandacht besteed aan de achterliggende visie voor het opstarten van een oudergroep. De rol en de taak van de begeleider komen hier uitgebreid aan bod, evenals de specifieke aandachtspunten van open en gesloten oudergroepen. Verder worden organisatorische aspecten besproken (werving van deelnemers, groepsgrootte, criteria, deelnemersmap…). Er wordt gefocust op moeilijke situaties, voor zowel de begeleider als de groep. Vervolgens worden kennismakings- en opwarmingsoefeningen beschreven, die er op gericht zijn de betrokkenheid van de ouders en de groepssfeer te bevorderen. Ten slotte worden ook een aantal evaluatiemethodieken beschreven die kunnen helpen bij het peilen naar de tevredenheid van de ouders of bij het nagaan of de doelstellingen bereikt zijn.

In de GROOD-werkmap wordt benadrukt dat ‘ouders ondersteunen’ inhoudt dat een begeleider zoveel mogelijk dient te vertrekken vertrekken vanuit hun eigen inbreng, vragen en noden en dus flexibel moet zijn. Dit betekent niet dat er geen doelstellingen nagestreefd worden. Als algemene basisdoelstelling van een oudergroep (De Bock, 2004; pp. 3-4) wordt ‘Verhoging van de ouderlijke competentie’ voorop gesteld.

In aansluiting met de tendens naar implementatie van meer ’evidence-based’ interventies in de (drug)hulpverlening en de toenemende internationale aandacht voor (onderzoek naar) interventies voor significantie anderen (zie bvb. Copello, Templeton & Velleman, 2006; Fernandez, Begley & Marlatt, 2006; Velleman, Templeton & Copello, 2006; Zohhadi, Templeton & Velleman, 2006), rees de vraag naar een evaluatie van het gebruik van de GROOD-werkmap. Na overleg werd besloten dat VAD, de vakgroep Orthopedagogiek (Universiteit Gent) en het departement Sociaal-Agogisch Werk (Hogeschool Gent) gezamenlijk een (kleinschalig) evaluatie-onderzoek zouden uitwerken.

Universiteit Gent, Vakgroep Orthopedagogiek

Datum laatste aanpassing: 2024-02-21