Skip to main content

Lokaal alcoholreclame en -sponsoring beperken

Een lokaal bestuur, lokale vereniging, bedrijf of organisatie kan ervoor kiezen om:

  • op eigen evenementen en in de eigen organisatie geen alcoholreclame toe te laten of deze te beperken.
  • geen sponsoring voor alcohol toe te laten (bv. in de kantine van de sportclub, het ziekenhuis, sponsoring van sportevenementen, …).

Via wetgeving kan de overheid een verbod of een uitgebreide beperking op de blootstelling aan alcoholreclame, gericht op alle media (eveneens de digitale media) uitvaardigen en handhaven. Een gelijkaardig verbod is ook mogelijk voor de sponsoring van evenementen en organisaties.


Wist je dat?

  • Uit marktonderzoek gevoerd in het kader van Tournée Minérale in 2023 blijkt dat 47% van de volwassen Vlaamse bevolking vindt dat er een verbod zou moeten zijn op alcoholreclame. 28% antwoordt neutraal.
  • In de factsheet ‘Wat zegt de wet over alcoholmarketing en etikettering van alcohol?‘ staat meer info over de Belgische wetgeving rond marketing van alcohol.
  • Overtredingen op de wetgeving kan je melden bij JEP (Jury voor Ethische Praktijken inzake Reclame).

Effectiviteit

Een verbod of uitgebreidere beperkingen op alcoholreclame zijn net als het beperken van sponsoring impactvolle en kosteneffectieve interventies. Deze interventies zijn onderdeel van het SAFER-initiatief van de WHO.1 Het verbod of de beperking op alcoholreclame werd door de WHO opgenomen in de ‘three best buys’.2 Beleidsmaatregelen die de blootstelling aan reclame beperken of verbieden zorgen ervoor dat er, zowel op korte als op lange termijn, minder alcohol verbruikt wordt.3

Beschermende factoren

  • Wijziging perceptie van normaliteit en aanvaardbaarheid
  • Naleving wetgeving

Risicofactoren

  • Blootstelling

Bronnen

1World Health Organization. (2017). Best buys’ and other recommended interventions for the prevention and control of noncommunicable diseases. Geneva: World Health Organization.. geraadpleegd op 29/03/2024 https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/259232/WHO-NMH-NVI-17.9-eng.pdf

2World Health Organization. (z.d.). The SAFER initiative. Geraadpleegd op 22 mei 2024, van https://www.who.int/initiatives/SAFER

 3Babor, T. F., Casswell, S., Graham, K., Huckle, T., Livingston, M., Österberg, E., … & Sornpaisarn, B. (2022). Alcohol: no ordinary commodity: research and public policy.